הדברת חדקונית הדקל - תלתן

הדברת חדקונית הדקל

חדקונית הדקל

בתחילת שנות ה 2000- עשתה חדקונית הדקל האדומה "עלייה" לארץ ישראל ונשארה בתור אורחת לא רצויה עד היום. במהלך השנים נגרמו נזקים עצומים לדקלים רבים בכל אזורי הארץ, כאשר נכון להיום אין אזור גיאוגראפי בישראל שלא ניזוק מהחדקונית.

החדקונית בעלת מחזור חיים מלא – ביצה, זחל, גולם, חיפושית. 
חדקוניות הדקל מסוגלות לחפור חורים עד אורך של מטר בגזעי העצים ובכך הן פוגעות ישירות בליבם כתוצאה מכך נגרם נזק חמור לליבה שמוביל ישירות למות העץ. היום נחשבת החדקונית למזיק עיקרי במטעי דקלים, קוקוס ותמרים.


חיפושית בוגרת מדשדשת ועוברת מעץ לעץ תוך כדי הטלה של ביצים, לרב בבסיס עליי הדקל או בנגעים הפתוחים של הגזע. כל הטלה יכולה להגיע עד 200 ביצים, לאחר מספר הטלות עוזבת החיפושית את העץ כאשר היא משאירה אותו ניזוק, כואב וחלש – עץ הנידון למוות ללא טיפול מתאים ע"י בעלי מקצוע.

תסמינים לנגיעות בחדקונית הדקל האדומה בעצי דקל

ישנם מספר תסמינים בולטים לנגיעות ופגיעה של החדקונית בשלבים מתקדמים של הנזק. למשל צמרת העץ הירוקה ולכאורה בריאה נשמטת כלפי מטה, לולבים אינם זקופים, עלים מתנתקים ונופלים.

במקרים מסוימים ניתן לראות גלמים שנופלים על האדמה ו/או את החיפושיות הבוגרות. כל הסימנים הנ"ל מופעים כאשר ישנו נזק כבד שנגרם לעץ.
בתחילת הנזק כמעט ובלתי אפשרי לזהות עץ נגוע כיוון שהסימנים המובהקים מגיעים רק כאשר ישנו כבר נזק לגזע ולליבה.

ההמלצה החד משמעית היא לבצע טיפול/מנע בדקלים ולא לחכות להופעתם של הסימנים. 

על פי הוראות משרד החקלאות מאפריל 2015 יש לבצע טיפול בחדקונית הדקל על ידי הגמעה דרך הצמרת לקודקוד העץ.
כמות החומר תלויה בגובה ובגודל העץ. מומלץ להשתמש במוט טלסקופי המאפשר ריסוס בטוח ויעיל בקודקודי הדקלים. יש לחזור על הטיפול בהפרש של 3 או 6 חודשים- תלוי בסוג החומר. יש להימנע ככל האפשר מגיזום עצי דקל, כיוון שהחדקונית נמשכת לעצים גזומים.


טרם קיים רישוי לטיפולים אחרים ו/או גובשו המלצות לגבי שיטות טיפול אחרות מלבד טיפול הנ"ל.

אנו בחברת תלתן מתמחים בשיטת ההדברה באופן מקצועי מלא ומטפלים באלפי דקלים ברחבי ישראל בהצלחה יתרה. צרו קשר עכשיו לתוצאות מידיות! 6783* או שלחו הודעה

חשוב לנו שתדעו, הפרטים הנ"ל הינם לצורך התקשרות בלבד, איננו עושים בהם כל שימוש ואנו תומכים במאבק נגד ספאם
דילוג לתוכן