למעלה

פרעושים

פרעושים

הכר את הפרעוש

הפרעושים (באנגלית Siphonaptera), הם סדרה במחלקת החרקים שכוללים בתוכה יותר מ-2,000 מינים שונים. בישראל בלבד ישנם כ- 40 מינים שונים.

שלבי חייהם: ביצה, זחל, גולם ובוגר. הזחלים ניזונים מחומרים אורגניים שונים, והבוגרים ניזונים מדם. 95% מן הפרעושים הם טפילי יונקים. בשפה פשוטה, הם יימצאו אצל חיות הבית אם לא נעשה טיפול מניעתי קבוע. 5% מתוכם הם טפילי עופות, באלו לא נעסוק כאן.

מה הנזק מנוכחות הפרעושים?

ברוב המקרים מהווים הפרעושים מטרד בעיקר לפונדקאי, למארח שלהם, הנטפל. אך פרעוש הכלב (Ctenocephalides canis) ופרעוש החתול (Ctenocephalides felis) נוטים בעת היעדר החיה הפונדקאית הקבועה שלהם להטריד גם את בני האדם אם הם נמצאים בסביבה.

עקיצת הפרעוש גורמת לתגובה הנעה החל מכתם אדום מגרד, שחולף כעבור שעות או ימים, ועד לעקיצה שיכולה להתפתח לאלרגיה המתפתחת בעור, או אסתמה של העור. הם מסוגלים להעביר בעקיצתם מחלות והסיכון העיקרי הוא שהפצע של עקיצה, עקב הגירוד, יכול להתפתח לזיהום ומקור לחולי. להבדיל מתגובה מידית של הלם אנפילקטי, בדרך כלל האדם רוכש חיסון טבעי כאשר הוא בא במגע חוזר עם הפרעושים.

כדאי לדעת

במשך רוב הזמן הפרעושים אינם על חיית המחמד. הם עוקצים וחוזרים למחבואים שלהם, ולכן הדברה בבית היא חלק בלתי נפרד מן הטיפול בנגע. גם הביצים והזחלים שלהם אינם נמצאים מלבד בשלב הראשוני על חיית המחמד, וזו עוד סיבה שמחייבת טיפול יסודי.

בניגוד לקרציות את הפרעושים אי אפשר להוציא אחד אחד, פשוט אין סיכוי, הם חמקמקים וקופצים מיד אל תוך הפרווה של חיית המחמד.

מה צריך לעשות?

גם אם אתם מעניקים טיפול מונע לחיית המחמד, מומלץ להזמין מדביר מקצועי להדברת פרעושים אחת לחצי שנה. שימוש בקוטלי הפרעושים על החיה (כל שפורפרות ההזלפה למיניהם) עושים עבודה טובה, אך לצערנו אינם מסיימים את הנגע בבית.

יש לוודא שבעל המקצוע מסוגל לתת תעודת אחריות על עבודתו, ועדיף לוודא אפשרויות של הדברה ירוקה. היתרונות של ההדברה הירוקה הם שהחומרים אינם רעילים ליונקים וניתן לחזור מהר יותר לבית לאחר ההדברה.

כמובן שבאופן קבוע כדאי לבצע ניקיון יסודי של וטיפול מונע לחיות הבית. יש לשאוב שטיחים ואת מקומות המרבץ של חיות המחמד בשואב אבק עוצמתי שמנקז את האבק אל תוך שקית חד פעמית וכמובן לאחר השאיבה לקחת את השקית לזרוק אותה. בדים ששימשו את חיות המחמד יש לכבס ב- 100 מעלות ולאוורר בשמש.

התקשרו עכשיו לקבלת מענה מקצועי ופתרון מיידי לבעיית הפרעושים בביתכם! 6783*

שתפו

אין תגובות

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות