למעלה

נמלים

סוגי נמלים

ישנם סוגים רבים של נמלים, בארצנו נפוצה בעיקר נמלת הקציר. בישראל ישנם לפחות 15 מינים או תת-מינים שלה.

הנמלים חיות במושבה, והתקשורת בין חברי המושבה מתבטאת בריח, שזה אחד החושים היותר מפותחים שלה. למשל, הפרומונים (חומרי הפרשה בעלי טעם וריח) הם אלו שמסמנים להם את השביל אל מקורות האוכל. הנמלים מרבות לנקות את מחושיהם, מכיוון שכל גרגיר לכלוך גורע מיכולת מההרחה המדויקת שלהם. "פרומון המלכה" הוא אחד מן האיתותים שקובע מי הנמלה המלכה בקן, וכולם יודעים לשרת רק אותה.

איך היא מתקשרת עם סביבתה?

הנמלה נוגעת עם מחושיה במחושי הנמלה שמולה, וכך היא יודעת האם מדובר בנמלה מן הקן שלה או בנמלה פולשת. בדרך זו יש לה גם כלי להפיץ מידע על מקור אוכל חדש או על סכנה. חוש המישוש מפותח מאד אצל הנמלים.

בנוסף למחושים יש להן גם זוג צבתות (מנדיבולות) לצורך לחימה ולצורך אחיזת מזון. הנמלה ידועה כחיה שמסוגלת לשאת משקל הגדול ממשקל גופה.

אורח חייה

מן הרגע שהנמלה בוקעת מן הגולם היא מתחילה באופן אוטומטי לתפקד כפועלת, כלומר היא מתחילה לטפל במלכה ובצאצאיה. בשלב הבא היא עוברת לעבודות תחזוקה בקן, ולאחר מכן היא מחליפה תפקיד להגנה על הקן וחיפוש מזון. היציאה מן הקן דורשת מיומנות גבוהה לתנאים סביבתיים ונושאת עמה סיכונים גדולים, לכן הנמלה הבוגרת יותר תעשה אותם, וכמובן שעם התפקיד הבוגר רבים הסיכויים שהיא תיהרג או תידרס.

תוחלת חייה של הנמלה הנקבה נע בין שנה ל- 3 שנים, המלכה יכולה לחיות גם 30 שנה. הזכרים לעומת הנקבות חיים רק מספר שבועות בודדים. אורך החיים של הנמלה הוא פי 100 מחרקים אחרים בממדים שלה.

קיצור תוחלת חייה – הדברה

אם מצאת נמלה אצלך או שיירת נמלים על השיש במטבח, כרגע מעניין אותך בעיקר קיצור תוחלת החיים של הנמלים הפועלות ואיתן המלכה. לשם כך לא מספיק לרסס לפעמים עם ריסוס כזה או אחר, יש להזמין הדברה מקצועית. ניתן להזמין הדברת נמלים או הדברת דירה שכוללת גם הדברת תיקנים ועכבישים.

במידה והנכם נעקצים עקיצות קטנות ושורפות במיוחד – יכול להיות שמדובר בנמלת האש האדומה. לא ניתן להיפטר מנמלת האש בצורה עצמאית בעיקר מהסיבה שהיא כה קטנה שקשה לאתרה. הטיפול: איתור הקן, פתיונות וריסוס ממוקד. סרטון קצר על נמלת האש האדומה:

שתפו

אין תגובות

Sorry, the comment form is closed at this time.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות