למעלה

חדקונית הדקל האדומה

תלתן הדברות / אלבום זיהוי מזיקים  / חדקונית הדקל האדומה

חדקונית הדקל האדומה

בתחילת שנות ה-2000 חדקונית הדקל האדומה עשתה "עלייה" לארץ ישראל ונשארה בתור אורחת לא רצויה, עד היום. במהלך השנים נגרמו נזקים לעצי דקל רבים בכל אזורי הארץ, באזורים כפריים ובאזורים אורבאניים עירוניים כאחד.

מפגע חדקונית הדקל מטריד חלק גדול מהעולם, במקור היא הגיעה מאסיה, והתפשטה לאפריקה ולאירופה, ולפי דיווחים נוספים גם בארה"ב. זהו בהחלט מפגע עולמי.

חדקונית הדקל האדומה היא מין של חיפושית חוטם, מוכרת בכינוים נוספים כמו "חדקונית דקל אסיה" או "חדקונית דלק סאגו". חיפושית בוגרת יכולה להגיע באורכה ל- 5 סנטימטרים, לרב מאופיינת בצבע אדום חלוד או כתום. זחלי חדקונית הדקל מסוגלים לחפור חורים עד אורך של מטר בגזעי עצי דקל ובכך הם פוגעים ישירות בליבו של העץ, כתוצאה מכך נגרם נזק חמור לליבה שמוביל למות העץ. היום נחשבת החדקונית למזיק עיקרי במטעי דקלים, קוקוס ותמרים.

מחזור החיים

חדקונית הדקל האדומה בעלת מחזור חיים מלא של חיפושית – ביצה, זחל, גולם, חיפושית. כאשר חיפושית בוגרת "טועמת" עץ הדקל, הזחל לימים "יזלול" את העץ – הנזק המשמעותי נגרם מהזחלים הרעבים.

חיפושית בוגרת מדשדשת ועוברת מעץ לעץ תוך כדי הטלה של ביצים לרב בבסיס עליי הדקל או בנגעים הפתוחים של הגזע. כל הטלה יכולה להגיע עד 200 ביצים, כמות ההטלות בעץ לא מוגבלת. צבעם של הזחלים הוא צהוב-לבן וראשם בצבע חום כהה וקשה. הם בעלי לסתות חזקות ואופקיות שבהן ישתמשו על מנת לנבור ולהתחפר ברעבתנות אל תוך לב העץ. אחרי הבקיעה הזחלים ממהרים לנבור את ליבת הדקל ולאכול כפי יכולתם למשך כחודש ימים. בשלב ההתגלמות הזחלים עוזבים את הליבה של הדקל ונשארים על העץ, ולאחר ההתפתחות מגולם לחיפושית בוגרת, תעזוב החיפושית את העץ המארח ותשאיר אותו ניזוק, כואב וחלש. העץ נידון למוות ללא טיפול מתאים על ידי בעלי מקצוע.

בינתיים החדקונית הבוגרת תמשיך לעץ הדקל הבא וככל הנראה תיצור מחזור חיים חדש. בסרטון ניתן לראות פתיחת גולם של חדקונית הדקל.

תסמינים לנגיעות חדקונית הדקל האדומה בעצי דקל

ישנם מספר תסמינים בולטים לנגיעות ופגיעה של חדקונית הדקל האדומה: צמרת העץ שלכאורה בריאה נשמטה כלפי מטה, לולבים אינם זקופים, עלים מתנתקים ונופלים – העץ נראה "עצוב", במקרים מסוימים ניתן לראות גלמים שנופלים על האדמה או את החיפושיות הבוגרות עצמן. כל הסימנים הנ"ל מופעים כאשר כבר ישנו נזק כבד שנגרם לעץ. הבעיה לאיתור עץ בתחילת הנזק כמעט בלתי אפשרית כיוון שהתסמינים מגיעים לאחר שנוצר הנזק לגזע ולליבה.

לכן ההמלצה היא לבצע טיפול מנע בדקלים ולא לחכות להופעתם של הסימנים – לעיתים זה יכול להיות יותר מדי מאוחר. חשוב לבצע הדברה לעצי הדקל ובכך למנוע נזק גם אם טרם נראו סימנים מובהקים לנגיעות חדקונית הדקל.

טיפול

קיימות מספר שיטות שונות לטיפול בחדקונית הדקל האדומה בעולם, אף על פי כך השיטה המקובלת והמאושרת ע"י משרד החקלאות בישראל מאפריל 2015 היא ריסוס בלבד באמצעות כלים מקצועיים. יש לבצע את הטיפול בחדקונית הדקל על ידי הגמעה דרך הצמרת לקדקוד של העץ. כמות החומר תלויה בגובה ובגודל של העץ, 15 עד 20 ליטר לעץ. מומלץ לפנות למדבירים בעלי מוט טלסקופי המאפשר ריסוס בטוח ויעיל בקודקודי הדקלים. יש לחזור על הטיפול בהפרש של 3 – 6 חודשים תלוי בחומרי ההדברה. טרם קיים רישוי לטיפולים אחרים או גובשו המלצות לגבי שיטות טיפול אחרות מלבד טיפול הנ"ל. יש להימנע ככל האפשר מגיזום עצי דקל, כיוון שהחדקונית נמשכת לעצים גזומים.

 

התקשרו עכשיו לקבלת מענה מקצועי ופתרון מיידי לבעיית חדקונית הדקל ! 6783*

שתפו

אין תגובות

Sorry, the comment form is closed at this time.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות